Notice: تابع acf_get_value به طورنادرست فراخوانی شد. Advanced Custom Fields PRO - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. Learn how to fix this. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.11.1 افزوده شده است.) in /home/bavehir/baveh.com/wp-includes/functions.php on line 6031
چرا باید لباس‌ جدید کودک و نوزاد خود را بشویید؟ - باوه
صفحه اصلی / بلاگ / چرا باید لباس‌ جدید کودک و نوزاد خود را بشویید؟

چرا باید لباس‌ جدید کودک و نوزاد خود را بشویید؟

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از خود می‌پرسید شستن لباس‌های جدیدی که برای کودک خریده‌اید چه ضرورتی دارد؟ اما در واقع نمی‌دانید لباس کودک چه مدت در انبار بوده و گرد و غبار یا احتمالاً کپک را جمع‌آوری کرده‌، بنابراین بهتر است آن‌ها را به هر حال بشویید. چه کسی می‌داند، شاید آن‌ها قبل از رسیدن به دست شما شسته نشده‌اند؟ اگر لکه‌های باقی‌مانده‌ای روی آن‌ها وجود دارد، در صورت امکان، باید مطمئن شوید که آن‌ها را پاک کنید. شستن لباس‌های کاملاً نو نوزاد، یک امر ضروری است. قبل از اینکه لباس‌ها به فروشگاه برسند، اغلب در انبارهای بزرگ نگهداری می‌شوند و می‌توانند در معرض بسیاری از حشرات و جوندگان مختلف قرار گیرند. این آفات می‌توانند در جعبه‌ها و روی لباس کودک وارد شوند.

لباس کودک اغلب قبل از ارسال با فرمالدئید اسپری می‌شوند. این کار برای حفظ ظاهر «تازه» لباس انجام می‌شود. مواد شیمیایی نباید روی پوست حساس نوزادتان بنشیند. همچنین شستن لباس‌های جدید آن‌ها را نرم می‌کند و احساس بهتری روی پوست لطیف کودک شما ایجاد می‌نماید. همه نوزادان باید لباس‌هایی بپوشند که به تازگی شسته شده‌اند و بوی فوق العاده تازه‌ای داشته باشند، شوینده‌های لباس‌های کودک روی پوست نوزادان ملایم هستند و رایحه ملایمی دارند.

بسیاری از والدین توصیه می‌کنند که شستشوی لباس بچه  اولین رنگ‌هایی که در لباس‌ها استفاده می‌شود را از بین برده و می‌تواند پوست کودک شما را ایمن کند، همچنین هرگونه مواد شیمیایی یا ذرات دیگری که بین تولید، حمل و نقل و نشستن در قفسه‌های فروشگاه جمع‌آوری کرده‌اند را.

 

ضرورت شستن لباس کودک

والدینی که منتظر تولد یک نوزاد جدیدند به طور کلی نگران قرار گرفتن در معرض میکروب‌ها و مواد شیمیایی ناشی از لباس‌های جدید روی پوست کودکشان هستند. بسیاری از تولیدکنندگان لباس از اوره فرمالدئید در لباس‌های جدید استفاده می‌کنند، که پوششی است که رنگ یا بافت را قبل از شستن لباس حفظ می‌کند. لباس‌های تیره‌تر نیز ممکن است با رنگ‌های آزوآنیلین پوشانده شوند.

البته فروشگاه‌هایی هم هستند که قبل از فروش لباس‌ها را می‌شویند. حتی در این صورت، خطر تماس لباس‌ها با گرد و غبار، گرده و باکتری‌های هر فردی که لباس را به دست گرفته است، وجود دارد. با توجه به اینکه پوست بزرگترین اندام بدن است، آیا واقعاً می‌خواهید اولین چیزی که روی پوست کودک شیرین خود می‌گذارید مواد شیمیایی، میکروب‌ها یا سایر محرک‌ها باشد؟

 

آیا پیش شستشو لباس کودک واقعا ضروری است؟

چند هفته آخر قبل از آمدن کودک شما می‌تواند باعث وحشت شود. عجیب نیست که والدین (مخصوصاً مادران) عصبی می‌شوند و به این فکر می‌کنند که آیا آماده هستند یا نه. از بررسی مجدد لوازم آماده کودک گرفته تا اطمینان از تمیز کردن و سازماندهی آن‌ها.

بنابراین، آیا واقعاً وقتی تحت استرس شدید قرار دارید، نیاز به پیش شستشو دارید؟ جواب منفی است. این یک مرحله ضروری نیست، به خصوص اگر نگران تحریک پوست نیستید. حتی اگر برخی از نوزادان واکنش نشان می‌دهند، به طور کلی خفیف است. اگر لکه‌های پوستی قرمز، برآمدگی یا خارش دار باشد، متوجه خواهید شد که کودک شما واکنش نشان می‌دهد. اینکه آیا پیش شستشو را انتخاب می‌کنید یا نه به شما بستگی دارد. به هر حال اگر نمی‌خواهید این قدم اضافی را بردارید، شما را به پدر و مادر بدی تبدیل نمی‌کند. پوشیدن لباس‌های جدید یک امر تجملی است اگر نوزاد یک واکنش پوستی نشان داد، دفعه بعد خواهید فهمید.

 

چگونه لباس کودکم را از قبل بشوییم؟

شستن لباس کودک، آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، کار سختی نیست، حتی زمانی که غرق آماده شدن برای آمدن نوزادتان هستید. با پیروی از چند دستورالعمل و اطمینان از انتخاب یک شوینده لباس برای کودک، پیش شستن یک آسان‌تر می‌شود.

مرحله ۱: آماده‌سازی لباس

هنگام شستن لباس‌های کودک باید همان دستورالعمل‌های اساسی را که هنگام شستن لباس‌های بزرگسالان رعایت می‌کنید، دنبال کنید. برای خواندن برچسب‌ها و جلوگیری از آسیب دیدن لباس‌ها وقت بگذارید. بر اساس رنگ‌ها آن ها را مرتب کنید (البته برای اولین شستشو به هیچ لکه بری نیاز نخواهید داشت). همچنین باید زمانی را برای بستن دکمه و قلاب کردن لباس در صورت نیاز اختصاص دهید. این کار مانع از بین رفتن تزئینات و ساییدگی لبه‌ها می‌شود و عمر لباس کودک شما را حفظ می‌کند.

همچنین می‌توانید جوراب‌ها، پیش‌بندها و سایر لباس‌های کوچک را در یک کیسه توری کوچک بشویید. به این فکر کنید که خشک کن شما سالانه چند جوراب بزرگسال می‌خورد، در نهایت قبل از اینکه کوچولوی شما فرصت پوشیدن آن‌ها را پیدا کند، جفت جوراب خود را از دست خواهید داد.

مرحله ۲: انتخاب مواد شوینده

انتخاب شوینده مناسب از پوست نرم و صاف کودک شما محافظت می‌کند. بسیاری از مواد شوینده از عطرها و رنگ‌هایی استفاده می‌کنند تا مایع را جذاب‌تر کنند و لباس‌های شما را خوشبو نمایند. بسیاری از نوزادان پوست حساسی دارند. شوینده مخصوص کودک از خطر تحریک جلوگیری می‌کند. همچنین اگر متوجه شدید که لباس‌های کوچولویتان آلرژی دارند، مجبور نمی‌شوید که همه لباس‌های کودکتان را دوباره بشویید. شوینده‌های طبیعی و بدون رنگ نیز ممکن است انتخاب خوبی باشند.

 

مرحله ۳: شستشو و خشک کردن

حال وقت آن است که توصیه‌های سازنده را دنبال کنید و لباس‌های کوچولوی خود را مانند معمول بشویید. شما باید از تنظیمات ملایم تا معمولی روی واشر استفاده کنید، مخصوصاً برای اولین شستشو. حتی اگر رنگ یا مواد شیمیایی وجود داشته باشد یا کثیفی و لکه‌هایی که به سختی پاک می‌شوند باز هم از تنظیمات ملایم استفاده کنید. البته، اگر دستورالعمل‌های خاصی روی برچسب لباس وجود دارد، باید آن‌ها را دنبال کنید.

نکات ضروری برای شستن لباس کودک که هر والدینی باید بداند

درست است که پدر و مادر شدن استرس‌زا است، اما یادگیری نحوه شستن لباس نوزاد نباید یکی از آن‌ها باشد. در واقع، شستن لباس‌های کودک مشابه لباس‌ها و ملحفه‌های معمولی شما است. البته یکی از تفاوت‌های عمده، سایز لباس است. شما باید مراقب باشید که جوراب‌های کوچک کودک را گم نکنید یا به لباس‌های ظریف نوزاد در طول شستشو آسیب نرسانید. لباس‌های کودک نیز نسبت به لباس‌های بزرگسال لکه‌های بیشتری را جمع‌آوری می‌کنند، بنابراین بهتر است قبل از شستن لباس‌های کودک، در مورد تکنیک‌های از بین بردن لکه بیشتر بدانید. با چند روش ضروری و کمی تمرین، شستن وسایل کودک به زودی تبدیل به عادت می‌شود.

 

هنگام شستشوی لباس بچه برای اولین بار، حتماً برچسب مراقبت از لباس را بخوانید. لباس خواب کودکان باید ضد شعله باشد و هرگز نباید از سفید کننده روی پارچه‌های مقاوم در برابر شعله استفاده کنید و همیشه دستورالعمل‌های برچسب مراقبت را به دقت دنبال کنید.

بهترین مواد شوینده برای لباس کودک

برخی از والدین ممکن است به دنبال بهترین مواد شوینده مخصوص لباس کودک باشند. با این حال، کارشناسان بهداشت می‌گویند که تا زمانی که کودک شما حساسیت نداشته باشد، این کار ضروری نیست. اگر سوالی دارید، با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. شستن لباس‌های نوزادتان با مواد شوینده معمولی با بقیه لباس‌های شسته شده خانواده نباید مشکلی ایجاد کند. توجه داشته باشید که یک شوینده مایع ممکن است به فرمول پودری ترجیح داده شود. شوینده‌های مایع معمولاً نسبت به پودرها کاملاً آبکشی می‌شوند اما پودرها می‌توانند پوسته‌هایی را به جای بگذارد که ممکن است پوست نوزاد را تحریک کند.

 

اگر نگران این هستید که مواد شوینده معمولی ممکن است خیلی خشن باشد، ابتدا یک یا دو مورد لباس کودک را در مواد شوینده بشویید. پس از پوشیدن لباس کودک، پوست او را از نظر تحریک بررسی کنید توجه داشته باشید که آیا نوزاد شما ناراحت است یا خارش دارد یا نه. اگر اینطور باشد، بهترین شوینده لباسشویی برای پوست‌های حساس فاقد رنگ یا عطر خواهد بود. اگر جواب نداد، دوبار آبکشی لباس یا استفاده از صابون لباسشویی نوزاد تا زمانی که کودک شما حداقل ۱ساله شود کمک کننده خواهد بود. در کنار انتخاب مواد شوینده لباس کودک، احتمالاً مجموعه کاملی از نرم کننده‌های لباس کودک، پاک کننده‌های لکه و موارد دیگر را خواهید یافت. قبل از خرید، برچسب‌ها را بخوانید، حساسیت پوست کودک خود را ارزیابی کنید و سپس تصمیم بگیرید.

به طور کلی، لکه‌ها را تا زمانی که تازه هستند، برطرف کنید، مطمئن شوید قبل از شستشو تا جایی که ممکن است ماده لکه کننده را از بین ببرید.

نحوه از بین بردن لکه‌های پروتئینی

این نوع شامل لکه‌های حاصل از شیر خشک، شیر مادر، تف، لکه‌های غذا و مدفوع است. با استفاده از یک محصول لکه بردار حاوی آنزیم، لکه‌ها را در آب خنک خیس کنید. اگر جواب نداد، یک لکه بر همه منظوره را امتحان کنید و به طور معمول آن را شستشو دهید.

 

چگونه لکه‌های ادرار را از بین ببریم؟

از بین بردن لکه ادرار نیاز به یک فرآیند دو مرحله‌ای دارد. ۱ قاشق غذاخوری آمونیاک را در ۱ فنجان آب رقیق کرده و از آن برای شستن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ابتدا مخلوط را در یک منطقه کوچک بمالید تا مطمئن شوید که رنگ لباس ثابت است. همچنین می‌توانید از یک محصول پاک کننده لکه استفاده کنید و به طور معمول شستشو دهید. به یاد داشته باشید که هرگز سفید کننده را با سرکه یا آمونیاک مخلوط نکنید. این ترکیب دودهای خطرناکی ایجاد می‌کند که می‌تواند برای شما و خانوادتان خطرناک باشد.

 

چگونه لکه‌های روغن را پاک کنیم؟

از لکه بردار پیش شستشو استفاده کنید. پس از بررسی دستورالعمل‌های مراقبت، با گرم‌ترین آبی که برای لباس ایمن است، بشویید. بگذارید لباس در هوا خشک شود تا از پاک شدن لکه مطمئن شوید.

بلاخره لباس جدید نوزاد را بشوییم یا نه؟

برخی از والدین ممکن است شستن لباس نوزاد را قبل از استفاده یک مرحله اضافی (و غیر ضروری) بدانند. همچنین ممکن است فکر کنند قرار دادن کودک در معرض باکتری حتی برای او مفید است. برای والدینی که احتمال واکنش پوست به مواد شیمیایی یا محرک را نادیده بگیرند، ممکن است این کار یک مرحله اضافی به حساب آید. به هر حال، یکبار لباس شستن اضافی هزینه کمی برای آرامش خاطر است. واقعیت این است که شما نمی‌توانید بدانید که آیا نوزادتان پوست حساسی خواهد داشت یا نه. بنابراین کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید برای شما و فرزندتان بهتر است!

خلاصه

شستن لباس‌های کودک قطعاً کاری است که باید قبل از تولد نوزادتان انجام دهید، زیرا در چند هفته اول زمان کمی برای انجام آن وجود خواهد داشت. هر هفته چند دسته از لباس‌های کودک را بشویید تا همه آن‌ها تازه، تمیز و برای زمانی که نوزادتان به دنیا می‌آید، آماده شوند. اگر به کمک نیاز دارید، از یکی از دوستانتان بخواهید که بیاید و برای شستن و تا کردن لباس کودک به شما کمک کند. تماشای لباس‌ها سرگرم‌کننده خواهد بود و با یک دست اضافی، شستشوی لباس‌ بچه بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

تمام اصول اولیه مراقبت از لباسشویی شما (مانند جدا کردن رنگ ها، استفاده از درمان‌های مناسب لکه، و خواندن دستورالعمل‌های روی برچسب لباس) در شستن لباس کودک نیز اعمال می‌شود. اما چند ترفند می‌تواند روند را آسان‌تر کند. ابتدا جوراب‌ها و سایر اقلام کوچک را در یک کیسه لباس‌های مشبک در حین شستشو و خشک کردن قرار دهید. اگر جوراب‌های بزرگسال به‌طور مرتب گم شوند، آن جوراب‌های کوچک کودک حتی بیشتر در معرض ناپدید شدن هستند. یک کیسه توری به آن‌ها کمک می‌کند. تمام بست‌های پارچه‌ای قلاب و حلقه را ببندید تا لباس‌ها گیر نکنند و احتمالاً آسیب نبینند. هنگام تا کردن و کنار گذاشتن لباس‌ها، اجناس را یکبار کنار بگذارید تا مطمئن شوید که در حین شستن، هیچ دکمه، ضربه یا تزئینی شل نشده است. اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه درز یا لبه ساییده‌ای وجود ندارد که باعث تحریک پوست کودک یا گرفتار شدن به انگشتان و انگشتان ریز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *